Poštovani i dragi prijatelji,

Ispraćamo još jednu godinu koju bi najradije prespavali i rekli NE PONOVILA SE i koja neće biti upamćena po bilo čemu dobrom, već po podjelama, evociranju prošlosti, po nastavku bježanja mladih i sposobnih ljudi iz zemlje, po prizivanju sukoba i po nastavku ekonomske i socijalne destrukcije BiH i njenih građana.
Otvorene i glasne nacionalističke pretenzije za podjelu BiH, stalne opstrukcije, borba za politički uticaj i potpuno ignorisanje potreba i interesa građana su osnovne karakteristike koje su obilježile funkcioniranje vlasti u BiH u 2023.godini, na svim nivoima.
Korupcija i organizirani kriminal su i definitivnio postali stil života u BiH, po čemu je BiH poznata i priznata u Evropi.

U godini koju ispraćamo, nastavljeno je opstruiranje i devalviranje vrijednosti i prednosti članstva BiH u NATO-u i EU, a Evropski put BiH je još jednu godinu tapkao u mjestu. Tome doprinose, uglavnom, političke opstrukcije i kočnice unutar BiH, ali i sve više i intenzivnije i podjele i ne slaganja unutar EU.

Velika Kladuša je ostala priča za sebe i po svemu viđenom je postala eklatantan primjer izolirane, privatizirane i zarobljene Općine u kojoj su građani godinama taoci jedne nesposobne, kriminogene i autoritarne vlasti.
Privatizacija Budžeta i javnih resursa Općine u korist interesa jednog čovjeka, jedne porodice i jedne stranke, potisli su u drugi plan interese građana i izrodili nepovjerenje, nepravdu i beznađe, kao osnovne podstrekače bježanja mladih i sposobnih ljudi iz Velike Kladuše.
Arsenal i oblici kriminala i korupcije postali su toliko masovni, perfidni i uvezani da Tužilaštvo i Pravosuđe ne pronalaze adekvatne odgovore na ovu bolest vlasti u Velikoj Kladuši.

Velika Kladuša ispraća godinu u kojoj je postalo normalno da se ne izda niti jedna urbanistička i građevinska dozvola za gradnju, u kojoj je normalno da izostanu svi oblici kapitalnih investicija i stranih ulaganja, u kojoj je normalno da se na vrijeme ne isplate studentske stipendije, u kojoj Općinski načelnik, bez ikakvog javnog nadzora arči budžet i javne resurse Općine, u kojoj ….
Ispraćamo godinu u kojoj je postalo normalno da svoju djecu i unuke, sa bolom u duši, svakodnevno ispisujemo iz škola i ispraćamo u bijeli svijet.

U isto vrijeme, dočekujemo godinu u kojoj, nažalost, nemamo nikakvih razloga očekivati nešto bolje i naprednije i u kojoj sve manje imamo pravo i na nadu.
Godina koju dočekujemo je po ko zna koja poslijeratna izborna godina u kojoj nas očekuju Lokalni izbori u BiH, koji će biti test naše spremnosti da uzmemo stvari u svoje ruke i mijenjamo one koji nisu ispunjavali svoja izborna obećanja i koji su zaslužni što je Velika Kladuša danas crna rupa u BiH i sve više predmet za viceve i sprdačinu.
Volio bih da imam više razloga vjerovati da će oni koji zaokružuju i u čijim je rukama nagrađivanje i kažnjavanje aktera vlasti, na predstojećim Lokalnim izborima, promijeniti nešto u svome dosadašnjem ponašanju na Izborima, ali bar moraju znati da su Izbori i njihovi glasovi jedina i najjača snaga koja može proizvesti promjene i koja može zaustaviti agoniju BiH i njenih građana.

DNZ BiH – Krajiška stranka, u proteklih 12 godina, je prošla težak period unutrašnjih podjela i nametnute političke destrukcije u kojem je ostala bez političkog uticaja, ali u kojem nije potrošila svoj zalog iz bliske prošlosti, kada su DNZ BiH i Velika Kladuša, u jednom teškom vremenu i u puno segmenata, bili predvodnici napretka i sinonim za odgovornu, ozbiljnu i zrelu vlast i politiku u BiH.

Godina koju dočekujemo i predstojeći Lokalni izbori 2024.godine za DNZ BiH su prilika da povrati dio svoga političkog uticaja i političkog imidža i da ga ponovo stavi u funkciju napretka i prosperiteta Velike Kladuše i šire.
Unatoč tome što za DNZ BiH nije obilježena sa nekim pretjeranim političkim aktivnostima i iskoracima, 2023.godina ostat će zapamćena kao godina političkog trežnjenja u kojoj je DNZ BiH, ipak, uspjela povratiti simpatije i povjerenje jednog dijela svoga nekadašnjeg članstva i biračkog tijela.

Vjerujem da će predstojeća 2024.godina za DNZ BiH biti godina u kojoj ćemo, zajedno sa drugim političkim subjektima i ljudima iskrenih namjera, izvršiti reprivatizaciju Velike Kladuše, srušiti debele zidove izolacije i Veliku Kladušu vratiti njenim građanima.

Radi svega navedenog, prigodom ispraćaja 2023.godine i dočeka Nove 2024.godine, pozivam aktuelno članstvo i simpatizere DNZ BiH i sve one kojima je u srcu ostao bar dio emocija i simpatija prema DNZ BiH, te sve one kojima je stalo do napretka Velike Kladuše da zajedno prevaziđemo podjele i da zajedno gradimo Veliku Kladušu i BiH, u kojima će se svi ljudi, naša djeca i unuci osjećati komotno, sigurno, korisno i jednakopravno.

Koristim se prigodom da svim građankama i građanima Velike Kladuše, Krajine i BiH, ma gdje bili, u ime rukovodstva i članstva DNZ BiH i u svoje ime,uputim iskrene čestitke povodom Nove 2024.godine, uz želje za dobro zdravlje i obilje razloga za sreću, radost i zadovoljstvo.

SRETNA VAM NOVA 2024.GODINA!!!

Rifat Dolić, predsjednik DNZ BiH – Krajiške stranke