Dragi prijatelji,

Velika Kladuša je već duže vremena mjesto apsurda u kojem možete naići na sve ono što ne možete naći u drugim normalnim općinama i gradovima. Posebno mjesto u Kladuškim neobičnostima zauzima bipolarno etiketiranje ljudi i svih onih koji ne misle kao Kladuški Oligarh i njegova svita. Izbijanjem afere Agrokomerc svima onima koji su na bilo koji način istu smatrali kriminalnim i nezakonitim činom, a Fikreta Abdića smatrali odgovornim, nametnuta je etiketa „Protivnici i neprijatelji Agrokomerca“. Naravno, na drugoj strani je stajao „Tvorac Agrokomerca i Kladuškog čuda“.

Neposredno pred rat i izbijanjem unutarnjeg sukoba u SDA između Alije i Fikreta izbacuju se nove etikete „Alijini i Fikretovi“, koje su i danas u svojoj funkciji, doduše sa velikom dozom istrošenosti. Proglašenjem Autonomije, uz postojeće etikete „Alijini i Fikretovi“, pojavljuju se i etikete „Didovi i Babini“, te „Autonomaši i Korpusovci“. Nakon rata u bipolarnom političkom miljeu pojavljuje se etiketa „SDA-ovci i DNZ – ovci“, a izbijanjem unutrašnjih podjela unutar DNZ BiH, nastaje nova etiketa „ Laburisti i izdajnici“. Naravno, nisu ovdje toliko bitne etikete same po sebi, pa ni oni koji su ih lijepili ljudima, već su bitne podjele i tragične posljedice koje su ovako dodijeljene etikete proizvodile među ljudima u Kladuši, Krajini i šire.

Nisu bitne etikete i i oni koji ih lijepe, bitne su posljedice etiketiranja.

Najnovija etiketa Kladuške Oligarhije, koju oni sve više koriste, čak i u zvaničnim materijalima i u svome oficijelnom jeziku komuniciranja sa svojim istomišljenicima i javnosti je etiketa „Protivnici razvoja Kladuše“, a na drugoj strani bi trebalo da dođe, „prijatelji i spasioci Kladuše i Kladuškog naroda“.

Ovo nije ništa novo u ponašanju Kladuške Oligarhije, jer za njih je sasvim normalno da za sve uspjehe i sve pozitivno aferime i zasluge dodjeljuju sami sebi, a za sve neuspjehe uvijek imaju dežurne krivce iza kojih skrivaju svoje greške, nesposobnost, megalomaniju, kleptomaniju i ostalo. Kao dežurni krivci za sve neuspjehe, podjele, kriminal, nepotizam, izolaciju i dr., Kladuškoj Dinastiji služe „Protivnici razvoja Kladuše“. Pita me neki dan jedan moj poznanik koji je prisustvovao jednom od predizbornih „Zborova građana“ u Mjesnim zajednicama „Rifete, hajde bogati objasni mi šta su i ko su „Protivnici razvoja Kladuše“, koje stalno spominju Fikret i njegovi ljudi u stranci“. Naravno, nije ovo teško objasniti onome ko poznaje mentalni sklop Kladuške Oligarhije, ali je to svakome normalnom i dobronamjernom čovjeku teško za razumjeti. Kako se postaje “Protivnik razvoja Kladuše”? „Pritivnik razvoja Kladuše“ danas se lako i brzo postaje.

Dovoljno je da bilo gdje kažeš:
– Da se Kladuški Općinski budžet i javna sredstva građana arče i troše na nezakonit, netransparentan i kriminogen način,
– Da je dinastija Abdić potpuno privatizirala Općinu i javna sredstva građana,
– Da je aktuelna Općinska vlast u Kladuši, nesposobna, neodgovorna i bahata,
– Da je u Kladuši zapošljavanje u javnom sektoru potpuno u funkciji zbrinjavanja i udomljavanja aktivista i članova Laburističke stranke,
– Da je JKP Komunalije leglo kriminala i ignorisanja zakonskih propisa u korištenju javnih sredstava i obavljanju javne djelatnosti,
– Da su dioničari Agrokomerca žrtve prevara, obmana i manipulacije dinastije Abdić i njihovih trabanata,
– Da su građani Velike Kladuše danas taoci jedne nesposobne, neodgovorne i kriminogene vlasti,
– Da korisnici budžetskih sredstava ne podnose izvještaje o potrošnji sredstava, a Javna preduzeća i ustanove Godišnje izvještaje o radu i poslovanju, iako su zakonski obavezni to raditi,
– Da je tzv. „Novi model razvoja“ u Kladuši u stvari samo stari model korupcije, organiziranog kriminala i nepotizma,
– Da su Općinska vlast i Općinski organ uprave generatori iseljavanja građana, izolacije i nazadovanja Kladuše u svim segmentima,
– Da se Budžet i javna sredstva građana nesmiju koristiti za finansiranje odbrane Općinskog načelnika po optužnici za kriminal i nezakonito korištenje Budžeta,
– Da je ne izdavanje urbanističkih dozvola, ne postojanje urbanističko-planske dokumentacije, ne funkcioniranje inspekcijske službe i anemičnost u rješavanju upravnih predmeta put ka gušenju poduzetništva i bilo kakvog napretka…
– I dr.

Protivnik razvoja je svako ko ne misli kao “Babo” i njegova djeca ovih dana Općinski načelnik i njegovi stranački trabanti preostalim građanima Velike Kladuše, na predizbornim Zborovima građana u Mjesnim zajednicama pričaju predizborne prevarantske i manipulatorske priče u kojima za sve svoje neuspjehe i katastrofalno stanje u Općini optužuju ove i ovako proizvedene „Protivnike razvoja Kladuše“. Samo u kolektivnoj ludnici u koju je Kladuša odavno pretvorena, na ovakav način se mogu proglašavati „Protivnici razvoja Kladuše“ i na ovakav način se može pravdati za neuspjehe, promašaje, kriminal i haotično stanje u kojem se Kladuša, nažalost, nalazi. Jednom riječju, „protivnik razvoja Kladuše“ je svako onaj ko ne misli kao „Babo“ i njegova djeca, ko im ne aplaudira i ko im na bilo koji način ukazuje na propuste, nezakonitosti, privatizaciju javnog novca, nepotizam, reketiranje i puno drugih stvari u njihovom radu. Nažalost, još uvijek nije mali broj onih koji u Kladuškoj Dinastiji vide „Spasioce“, jedino oni koje su oni „spašavali“ nikada više neće poželiti da mu pomažu i da ga „spašavaju“.

Broj „Protivnika razvoja Kladuše“, po mjerilima Kladuške Dinastije iz dana u dan raste i rasti će sve dok građani ove Općine jasno i glasno, na izborima Kladuškoj Dinastiji ne poruče „NEMOJTE NAM VIŠE POMAGATI“.